Probiotikai ir žarnynas: mūsų žarnyne tiek neuronų kaip katės smegenyse
Neseniai perskaičiau dr. Michael Mosley knygą "Sumanaus žarnyno dieta". Ne, ne apie dietas ši knyga, o apie gerasias bakterijas, apie natūralius probiotikus, kurie įtakoja mūsų žarnyno darbą. Kai mityboje atsiranda per daug perdirbtų produktų, o kai maža valgomų produktų įvairovė - gerųjų bakterijų skaičius mūsų žarnyne stipriai sumažėja. Ir atvirkščiai - pakeitus mitybą, valgant daug šviežių ir raugintų daržovių mūsų kūnas gauna daug daugiau natūralių probiotikų ir prebiotikų - maisto, kurį pasisavina gerosios bakterijos storajame žarnyne.
Knygoje pateikiama daug vertingų mokslinių faktų, tema plati, kad apie viską nuo pradžių. Šios knygos apžvalgą pateiksiu per kelis straipsnius, kad būtų patogiau skaityti.
Neuronų skaičius prilystantis katės smegenims
Vienas labiausiai pritrenkenčių mokslinių faktų, pateikiamų jau knygos pradžioje yra apie pilvo smegenis. Pasirodo, mūsų žarnyne slypi plonas smegenų sluoksnis. Tai enterinė nervų sistema, kuri susideda iš tų pačių ląstelių kaip ir mūsų galvos smegenys. Žarnyne plačiai išsidėstę daugiau nei 100 milijonų neuronų, kurie sudaro tinklą nuo gerklės iki storosios žarnos. Šios "antrosios smegenys" savo neuronų skaičiumi prilygsta katės smegenims!
Dr. Michael Mosley žarnyną vadina nuostabiu inžinerijos kūriniu: čia gyvena daugiau nei 50 trilijonų mažiausiai 1000 skirtingų rūšių organizmų, kurie niekada nematė dienos šviesos. Palyginimui galima pasakyti, jog ši gyvybinė įvairovė yra turtingesnė nei atogrąžų miškuose. Ši mikrobų gausa sveria nuo vieno iki dviejų kilogramų - ji vadinama mikrobiomu.
Mikrobiomo funkcijos
Gerosios bakterijos, kurioms daugintis padeda probiotikai, mūsų žarnyne gyvena ne šiaip sau: jos atlieka gerokai daugiau funkcijų, nei iki šiol manė mokslininkai. Dr. M. Mosley išskiria šias tris pagrindines funkcijas:
- Gerosios bakterijos įtakoja mūsų kūno svorį: kontroliuoja alkio signalus, diktuoja, kokio maisto norite, lemia cukraus kiekio kraujyje padidėjimą pavalgius, todėl gali būti net ir antsvorio priežastimi.
- Mikrobiomas (gerosios bakterijos) saugo žarnyną nuo įsibrovėlių ir reguliuoja imuninę sistemą. Pastaraisiais dešimtmečiai ženkliai padaugėjo ligų, kurios susijusios su nekontroliuojama imunine sistema: astma, egzema, alergijos, uždeginimės žarnyno ligos, I tipo cukrinis diabetas ir t.t. Knygos autorius tvirtina, kad pasitelkus gerasias žarnyno bakterijas galima sumažinti šių ligų riziką: tapti atsparesniems peršalimo ligoms, susilpninti alergines reakcijas.
- Gerosios bakterijos mūsų organizme nesuvirškintus maisto gabaliukus paverčia hormonais ir chemikalais, t.y. kontroliuoja mūsų nuotaiką, apetitą ir bendrą savijautą. Dr. M. Mosley teigia, kad pakeitęs savo mikrobiomą (gerosios bakterijos atgaivinamos/ papildomos valgant natūralių probiotikų turinčio maisto arba kai vartojami probiotikai kaip papildas) galima sumažinti nerimą ir išvengti depresijos. Yra net mokslas, kuris tiria kaip mūsų žarnyne gyvenantys mikroorganizmai veikia mūsų smegenis - šis mokslas vadinamas mikrobiotika.
Apendikso reikšmė
Kaip žinote, apendiksas yra kirmėlinė atauga, kuri yra ties plonojo ir storojo žarnyno susijungimu. Kai kuriems apendiksas pašalinamas dėl apendicito infekcijos, tačiau dažnu atveju net nesusimąstoma kam ji reikalinga. Daug metų manyta, jog tai viso labo mūsų tolimų protėvių palikimas. Dabar mokslininkai kalba, kad apendiksas yra gerųjų bakterijų saugykla. Šios bakterijos panaudojamos sutrikus virškinimui. Suvalgius netinkamo maisto mūsų žarnyna apnuojimas blogaisiais mikrobais. Organizmo imuninis atsakas, kad išplauti įsibrovėlius, bus viduriavimas. Išvalius žarnyną jį reikia vėl apgyvendinti gerosiomis bakterijomis - čia ir pasitarnauja apendikso gerųjų bakterijų saugykla.
Po stiprių viduriavimų, antibiotikų vartojimo ar skaitant šį straipsnį radus dalykų, kurie atspindi šiuo metu jums aktualią problemą, rekomenduoju suvartoti kursą probiotikų "Vivomixx". Probiotikai "Vivomixx" turi gerokai daugiau gerųjų bakterijų nei tradiciniai probiotikai, išsamiau galite paskaityti čia.
Paruošė: Edita Esenku Šimkutė
Šaltinis: Dr. Michael Mosley "Sumanaus žarnyno dieta"